Kdo jsme?

Pionýrská skupina Tuláci. Tak to jsme my. Jsme lidé, kteří pracují s dětmi, mají rádi přírodu a nechtějí sedět pořád jenom doma. Již od roku 1990 pracujeme v různém složení s dětmi z Klatov a okolí. Naše práce se s dobou samozřejmě mění, vyvíjí. Dříve jsme byli zaměření spíše turisticko-tábornickým směrem. To se s postupem doby lehce změnilo, přestože to i nadále zůstává významnou částí naší činnosti. Děti tak učíme, jak mají rozdělávat oheň, aby si na něm mohli uvařit, jak vázat uzly, ošetřit drobná zranění nebo jak zašifrovat různá sdělení. Kromě toho se ale děti učí orientovat v přírodě nejen za pomoci mapy a buzoly, ale už ovládají i GPS přístroje. Kromě těchto činností věnujeme hodně času sportovním aktivitám, převážně těm, ve kterých se trénuje spolupráce. Když se nevydaří počasí, hrajeme v klubovně deskové hry, vytváříme drobné výrobky z korálků, provázků nebo papíru. Hlavním cílem naší skupiny je vytvářet mezi dětmi různého věku pozitivní vztahy, a proto nás těší, že se "naše" děti na schůzky těší. 

Když se před lety naše cesty zkřížily s Jášou, začali jsme propadat kouzlu lanových aktivit. Tehdy ještě nebylo tolik lanových center jako v současnosti, proto pro nás byly sedák, smyčka a karabina pouhými slovy. Jáša pro nás začal vytvářet různé překážky v korunách stromů a my se učili je překonávat. Někteří překonávali hlavně sami sebe a svůj strach. Přestože se Jáša už více věnuje své práci, vychoval si své nástupce a lanové aktivity u nás přetrvávají. Potkat nás s nimi můžete pravidelně na Klatovském volňásku. Pokud byste chtěli na nějakou vaší akci naše lana uvázat, není nic jednoduššího než napsat Pavlovi (viz Kontakty).

Vyvrcholením celoroční činnosti je tábor, který se každoročně koná druhých 14 dní v červenci. Již více než 20 let jsme na stejném místě nedaleko Klatov. Zde se každý rok postaví 25 stanů, které se na dva týdny stanou naším novým domovem. Dva týdny bez elektřiny, tekoucí vody či splachovacího záchodu. Dva týdny hraní, zpívání, pracování. Dva týdny, které utečou jako voda. Mnoho vzpomínek, mnoho zážitků, hlášek, fotek. Jedno velké loučení a velké těšení se na další tábor.

 

Možná si říkáte, že to musí být omyl, že už Pionýr neexistuje.

Jestli si to myslíte, mýlíte se. Pionýr stále existuje a je hned po organizaci Junák největší organizací pracující s dětmi. S politikou minulého režimu nemá naše sdružení nic společného. Ostatně i ta současná politika nás nijak nesvazuje.

Pokud si o sdružení Pionýr chcete přečíst více, podívejte se na oficiální stránky celého sdružení (www.pionyr.cz). O pravidelní činnosti také informuje od září do června vydávaný časopis Mozaika

 

 

 

 

 

 

Designed by Z

Copyright © 2013. All Rights Reserved.